III Mazurski Zlot Pojazdów Zabytkowych w Giżycku

III Mazurski Zlot Pojazdów Zabytkowych w Giżycku

Na terenie historycznej Twierdzy Boyen, w dniach 22 -23 września 2018 roku odbył się w Giżycku już trzeci Mazurski Zlot Pojazdów Zabytkowych. W wydarzeniu organizowanym przez Rotary Club Giżycko, Warmińsko-Mazurski Moto Club oraz Giżyckie Centrum Kultury uczestniczyło 49 załóg zabytkowych pojazdów.

W biurze Zlotu można było nabyć pamiątkowy plakat z dedykacją i autografem głównego projektanta Jaguara (twórca plakatu i jeden z pomysłodawców rajdu) pochodzącego z Giżycka, Tadeusza Jelca. Dochód z wydarzenia został przeznaczony na wsparcie projektu „Urządzenie Ogrodu Terapeutycznego przy Domu Pomocy Społecznej w Giżycku”.

W tym roku mieliśmy również innych znakomitych gości: legendę polskiej motoryzacji, konstruktora prototypów polskich samochodów „Gepard” i „Leopard” Zbysława Szwaj i Jana Gerej, pracownika naukowego instytutu Pojazdów Politechniki Warszawskiej.

Jak zawsze na naszych imprezach, mogliśmy liczyć na obecność przyjaciół z Rotary Club Bartoszyce – Lidzbark Warmiński, Rotary Club Olsztyn i w tym roku również Rotary Club Elbląg Centrum, za co im serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy sponsorom imprezy – hotelom Europa, St. Bruno i Mazury oraz Centrum Medycznemu Vill – Med i burmistrzowi Giżycka za życzliwość, wsparcie i bezpłatne udostępnienie terenu twierdzy Boyen.

Patronat medialny imprezy: “made / in warmia i mazury”, „melo – radio”, „radio praga” oraz „zloty i spoty w Polsce”.

W pierwszym dniu, po rejestracji, uczestnicy imprezy wzięli udział w rajdzie krajoznawczo-historycznym dookoła jeziora Mamry. Na trasie rajdu było 5 punktów kontrolnych, gdzie na uczestników czekały pytania o ważnych miejscach i wydarzeniach w danej okolicy. Naszym celem było zwrócić uwagę uczestników na ciekawe obiekty w okolicy i zachęcić ich do zwiedzania tych miejsc. Dlatego też nie było tylko łatwych pytań – żeby dobrze odpowiadać na wszystkie nie wystarczyło korzystać z Google.

Najwięcej prawidłowych odpowiedzi udzielały załogi:
1.Paweł Kulesza, jeżdżący Fiatem 125, rok produkcji 1985
2. Michalina Kulesza, Ewelina Sieniawska, Dominika Kulesza, jeżdżące Fiatem 126, rok produkcji 1988
3. Paweł Pytlak, jeżdżący Mercedesem 123, rok produkcji 1982.

Wieczorem po rajdzie odbył się przejazd uczestników zlotu ulicami miasta. Parada zabytkowych pojazdów wzbudzała duże zainteresowanie mieszkańców. Drugiego dnia odbyła się prezentacja pojazdów oraz konkurs na najciekawsze klasyki, w tym roku po raz pierwszy według trzech kategorii.

Wyniki konkursu „Najlepszy klasyk” w kategorii samochody osobowe:
1. BUICK 40, rok produkcji 1936, właściciel Wojciech Świdziński
2. JAGUAR MK V, rok produkcji 1949, właściciel Józef Zamecki
3. JAGUAR E-TYPE, rok produkcji 1969, właściciel Wojciech Kot

Wyróżnienia:
FORD MUTT, rok produkcji 1974, właściciel Robert Pawłowski
PACKARD, rok produkcji 1932, właściciel Andrzej Rutkowski
MERCEDES BENZ SL 250, rok produkcji 1967, właściciel Bogdan Godlewski,

Wyniki konkursu „Najlepszy klasyk” w kategorii jednoślady:
1. ROWER DIAMANT, rok produkcji 1945, właściciel Maryla Stawicka
(ten rower kupił zaraz po wojnie pierwszy dyrektor szpitala w Giżycku, żeby móc szybko dojechać do pracy i pacjentów)
2. MZ EC 250/1, rok produkcji 1965, właściciel Krzysztof Kwiatkowski
3. WSK 125, rok produkcji 1980, właściciel Kacper Kuligowski

Wyniki konkursu „Najlepszy klasyk” w kategorii klasyki pracujące:
1. KRAZ 255 B, rok produkcji 1980, właściciel Muzeum Sprzętu Wojskowego, kierowca Sławomir Trzeciakiewicz,
2. SAURER 293, rok produkcji 1981, właściciel Matthias Hohl, kierowca Krzysztof Szkudlarek,
3. MERCEDES 602, rok produkcji 1981, właściciel i kierowca Zenon Kuśnierz

Zarówno uczestnicy jak i osoby odwiedzające wystawę klasyków mieli możliwość głosowania na pojazd, który im się najbardziej podoba. W wyniku głosowania Nagrodę Publiczności otrzymał JAGUAR MK V, rok produkcji 1949 własność kolegi rotarianina Józefa Zameckiego. Kolejne miejsca to BUICK 40, rok produkcji 1936, właściciel Wojciech Świdziński i PACKARD 443, rok produkcji 1928, właściciel Tomasz Rutkowski.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i zapraszamy za rok.

Evelyna Jelec
RC Giżycko
Fot. Jarosław Majkowski, RC Giżycko

Zobacz też

Ratujmy wodę – źródło życia

Ratujmy wodę – źródło życia

Deficyt wody pitnej jest jednym z najpoważniejszych wyzwań współczesnego świata. Ponad miliard ludzi na świecie (dane WHO i UNICEF) zmaga…

Pożegnanie śp. Wiesława Hejno

Pożegnanie śp. Wiesława Hejno

Z wielkim smutkiem informujemy, że 30 września 2024 r., w wieku lat 88, zmarł nasz kolega Wiesław Hejno, rotarianin –…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.