W dniach 22-27 marca odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Pokojowa zorganizowana przez Rotary Jelenia Góra Cieplice dla klubów Interact. W Karpaczu gościła młodzież z Izraela, Ukrainy, Niemiec oraz Interacty polskie z Grudziądza, Krakowa, Wrocławia i Kowar.
Pierwszego dnia, po uroczystym otwarciu i wykładach inauguracyjnych wygłoszonych przez Adama Czajkowskiego członka RC Jelenia Góra Cieplice oraz Gubernatora Dystryktu Mariana Jerzego Korczyńskiego odbyła się integracyjna dyskoteka w pałacu Bukowiec. Już tam nawiązały się pierwsze znajomości, a młodzież dość szybko przełamała barierę językową. Najpopularniejszym tańcem okazała się belgijka.
Podczas drugiego dnia uczestnicy pokojowej konferencji udali się na zaproszenie Prezydenta Jeleniej Góry na spotkanie do miejskiego ratusza. W spotkaniu wziął także udział Bogusław Wojdak członek RC Jelenia Góra, który był jednym ze sponsorów słodkiej części konferencji. Pan Prezydent opowiedział gościom o przemyśle i strukturze gospodarczej Jeleniej Góry, a także o wielu ciekawostkach historycznych dotyczących miasta i całego regionu. Po obiedzie odbyły się warsztaty prowadzone przez dr Józefa Zapruckiego, w których młodzież, podzielona na cztery wielonarodowe grupy, pracowała nad zadanymi tematami.
Pierwsza grupa debatowała nad zagrożeniami dla pokoju na świecie. Ich zdaniem wojna jest najgorszą rzeczą, jaka może się wydarzyć. Uważają również, że większość konfliktów między państwami nie jest spowodowana rzeczywistymi problemami, a jedynie chęcią pokazania przez światowych przywódców ich wyższości i znaczenia.
Druga grupa miała za zadanie wskazanie organizacji lub procesów społecznych, które mogą doprowadzić do promowania pokoju na świecie. Dzięki temu zadaniu młodzi ludzie mogli się dowiedzieć, jakie tego typu organizacje działają na terenie Polski, Ukrainy, Izraela i Niemiec.
Trzecia grupa omawiała problem utrzymania pokoju. Wzięli pod uwagę ideę podzielenia Europy na regiony, a nie państwa. Grupa opowiedziała się za tym, aby nie utrzymywać granic między państwami, za to skupić się na regionalizacji danych obszarów.
Ostatnia, czwarta grupa przygotowała „Przewodnik 7 kroków do utrzymania pokoju”. Według młodzieży pierwszym krokiem, który ludzie powinni zrobić, jest otwarcie się na innych. Następnymi są wzajemne poznawanie się i szanowanie różnic, przyjmowanie od siebie pomysłów i tworzenie z nich coś nowego. Bardzo ważne jest również uczenie się od siebie nawzajem i bycie uczciwym. Te idee zostały entuzjastycznie przyjęte przez pozostałe grupy. Na koniec padły słowa G. W. F. Hegla: „Z historii narodów możemy się nauczyć, że narody nic się z historii nie nauczyły”, dorośli usłyszeli również piękną deklarację, że ta młodzież z kilku krajów ze świadomością i entuzjazmem zamierza „walczyć” o pokój.
Trzeciego dnia uczestnicy konferencji udali się do Kowarskich sztolni, w których poznali część ciekawej historii uranowej naszego regionu. Następnie udali się do Western City w Ścięgnach, gdzie czekało na nich mnóstwo atrakcji w stylu dzikiego zachodu. Mieli także okazję obejrzeć spektakl westernowy oraz pokaz tańca Indiańskiego. Po obiedzie odbyły się warsztaty zdobienia Wielkanocnych pisanek. Miejscowa artystka, Pani Bożena Wojtczak uczyła zdobienia jajek poprzez malowanie farbami akrylowymi, natomiast Pani Joanna Dumin – tradycyjną metodą wykorzystującą pszczeli wosk. Uczestnicy byli zachwyceni i chętnie próbowali swoich zdolności artystycznych. W trakcie malowania, antropolog kultury Henryk Dumin wygłosił wykład na temat polskich tradycji wielkanocnych, z których większość była dotąd nieznana nawet niektórym polskim uczestnikom konferencji.
W trakcie warsztatów młodzież została również poproszona o przygotowanie plakatu pokojowego. Po ustaleniu wspólnej koncepcji, na plakacie znalazło się słowo POKÓJ w języku angielskim, ukraińskim, polskim i hebrajskim.
Czwarty dzień rozpoczął się od prezentacji każdego klubu Interact dotyczących podejmowanych przez nich działań w ciągu ostatniego roku. To potwierdziło, jak wielką moc mają młodzi ludzie, jak wiele w nich entuzjazmu oraz chęci do działania i niesienia pomocy innym. Niedzielne popołudnie młodzież spędziła w galerii handlowej. Wieczór w pensjonacie znów pokazał, że młodzi ludzie umieją się bawić, ale i rozmawiać na bardzo poważne tematy.
W poniedziałek, czyli piątego dnia członkowie klubów przyjechali do Kowar – najpierw zwiedzili Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska – poznając historię regionu, następnie siedzibę Stowarzyszenia Miłośników Kowar, a na deser zawędrowali do Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Tam obejrzeli kilka filmów o szkole i mieście, uzupełnili stracone podczas wycieczki kalorie, a na koniec podczas zwiedzania szkoły trafili do sali tanecznej, gdzie znów mogli ćwiczyć ulubione od kilku dni tańce – belgijkę, chocolate, makarenę, a szkolny informatyk zorganizował krótką sesję zdjęciową. Po południu młodzież zwiedziła Chatę na głowie w Miłkowie, a wieczorem znów wspólnie bawiła się, rozmawiała, tańczyła.
Niesamowite wrażenie na naszych gościach wywarł leżący w Karpaczu śnieg. Większość z nich widziała go po raz pierwszy. Niejednokrotnie goście z Izraela wyciągali pozostałych uczestników konferencji z łóżek prosząc o wspólne zabawy śnieżkami oraz lepienie bałwanów. Ostatniego dnia odbyły się gorące, burzliwe i smutne pożegnania. I żal, że te dni spędzone w uśmiechu i wzajemnym słuchaniu były zdecydowanie za krótkie. Uczestnicy konferencji nawiązali niesamowite przyjaźnie, które mają zamiar utrzymać jeszcze przez długi czas. Wszyscy mają nadzieję na ponowne spotkanie za rok.
Autorzy: Katarzyna Jaworska (członek Interact Jelenia Góra Cieplice) i Anna Szablicka (opiekun Interact w szkole).
Zdjęcia: Elżbieta Zakrzewska- Prezydent Klubu Jelenia Góra Cieplice, opiekun Interactu z ramienia RC