II Mazurski Zlot Zabytkowych Samochodów

II Mazurski Zlot Zabytkowych Samochodów

W dniach 16-17 września 2017 roku odbył się drugi Mazurski Zlot Zabytkowych Samochodów. W wydarzeniu organizowanym przez Rotary Club Giżycko, Warmińsko-Mazurski Moto Club oraz Giżyckie Centrum Kultury uczestniczyło 54 załóg zabytkowych samochodów.

W biurze Zlotu można było nabyć pamiątkowy plakat z dedykacją i autografem głównego projektanta Jaguara (pochodzącego z Giżycka), Tadeusza Jelca. Dochód z wydarzenia, w wysokości 6200 zł, zostanie przeznaczony na rehabilitację i zakup protezy dla Ignacego Jurewicza, który utracił nogę w wypadku drogowym.

Czterema zabytkowymi samochodami dojechali także goście z zaprzyjaźnionego litewskiego klubu rotary Vilkaviškis (Wyłowyszki). Zgodnie z planem – pierwszego dnia odbył się krajoznawczo-historyczny rajd dookoła jeziora Niegocin, w którym wzięły udział 33 załogi . Na każdym z punktów kontrolnych, na Twierdzy Boyen, w przystani „Zielona Zatoka” w Bogaczewie, w „Czarnym Łabędziu” w Rydzewie i na Wieży Ciśnień w Giżycku uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące danego obiektu. Po zsumowaniu punktów za prawidłowe odpowiedzi okazało się, że kilka załóg miała taką samą ilość punktów i potrzebna była dogrywka – pytania z zakresu motoryzacji.

  • Zwyciężyła załoga Fiata 124 Sport Spider Dariusza Konieczki z Olsztyna.
  • Drugie miejsce zajęła załoga Citroena B11 Łukasza Iwanowskiego z Olecka,
  • Trzecia była załoga Daimlera V8 Rafała Radzymińskiego – redaktora naczelnego czasopisma ilustrowanego „made / in” z Olsztyna.

Po wręczeniu nagród chętni uczestnicy zlotu udali się do Motogospody w Kruklankach na koncert zespołów Leotzen Blues i Żywa Woda.

Drugiego dnia przeprowadzony został konkurs na „Najlepszy Klasyk”.

  • I miejsce – zajął Citroen AC 4 Faux Cabriolet rok produkcji 1929 Pana Wojciecha Świdzińskiego z Kruszewca, który jednocześnie zdobył wyróżnienie „Najstarszy samochód Zlotu”.
  • II miejsce – różowy Cadillac Fleetwood z 1955 roku Pani Agnieszki Ostaszewskiej z Rynu.
  • III miejsce – Jaguar S-type, również z 1955 roku Pana Mariana Hościły z Wydmin.

Ciekawostką był udział Melex’a na bazie Fiata 126p, którego Pan Kazimierz Czech z Giżycka wykonał sam.

Nagrodę Publiczności zdobyła Corvette Stingrey z 1968 roku Pana Roberta Drażby z Suwałk.

Po konkursie pojazdy uczestniczyły w paradzie ulicami miasta.

Miejscem wydarzenia był teren Ekomariny w Giżycku. Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom, sponsorom i tym, którzy pomogli:

– uczniom i wychowawcom Miejskiego Ośrodka Socjoterapeutycznego,
– członkom Warmińsko-Mazurskiego Motoklubu z Giżycka
– pracownikom Giżyckiego Centrum Kultury

oraz sponsorom:
– Stefanowi Piecunko – Transport Ciężarowy Mobilny,
– Właścicielom hoteli Europa, Mazury i Tajty,
– Katarzynie i Jackowi Niewiadomskim – Tawerna Marina,
– Katarzynie Prokopczuk – MintEvents,
– firmie Cer Motor Giżycko,
– naszemu sponsorowi głównemu Maciejowi Potejce – Potejko Express Service,
– Gościowi specjalnemu, członkowi honorowemu Rotary Club Giżycko Tadeuszowi Jelcowi – design manager firmy Jaguar z Wielkiej Brytanii.
Firmom: Sonax, Cer Motor,
Hotelom Europa, Mazury, Tajty.

Patronat medialny sprawowały: Made/in, radiopraga.pl, Zloty i Spoty w Polsce.

Jarosław Majkowski, RC Giżycko

Fot. Jacek Stajuda, RC Giżycko

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Zobacz też

Ratujmy wodę – źródło życia

Ratujmy wodę – źródło życia

Deficyt wody pitnej jest jednym z najpoważniejszych wyzwań współczesnego świata. Ponad miliard ludzi na świecie (dane WHO i UNICEF) zmaga…

Pożegnanie śp. Wiesława Hejno

Pożegnanie śp. Wiesława Hejno

Z wielkim smutkiem informujemy, że 30 września 2024 r., w wieku lat 88, zmarł nasz kolega Wiesław Hejno, rotarianin –…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.