6 czerwca 2017 roku o godz. 12.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się inauguracja obchodów 75-lecia misji Jana Karskiego, która wprowadziła legendarnego emisariusza na karty historii świata. Organizatorami tego wydarzenia jest rodzina oraz Towarzystwo Jana Karskiego. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
Jak informują organizatorzy:
– „Podczas tego wydarzenia pochylimy się w refleksji nad znaczeniem dzieła Bohatera dla ludzkości, Polaków i Żydów – o czym mówić będą profesorowie Szewach Weiss, Adam Redzik, Rafał Żebrowski i Zbigniew Gnat- Wieteska.”
W czasie uroczystości zaprezentowany zostanie i wręczony medal 75-lecia misji Jana Karskiego. Projektu i wykonania artysty plastyka Janusza Kapusty i artysty medaliera Wiesława Kuleja.
Odbędzie się także prapremiera drugiego tomu „Inferno” z trylogii biograficznej „Jan Karski. Jedno życie” – pióra Waldemara Piaseckiego.
Na trylogię „Jan Karski. Jedno życie” składają się:
„Tom I (1914–1939) MADAGASKAR” opisujący okres do wybuchu wojny (dzieciństwo w Łodzi, studia we Lwowie, podchorążówka artylerii konnej, praca w MSZ do chwili ogłoszenia mobilizacji w sierpniu 1939 roku);
„Tom II (1939–1945) INFERNO”, obejmujący czas drugiej wojny światowej (kampania wrześniowa, wzięcie do niewoli sowieckiej 17 września, ucieczka z niewoli, działalność w Podziemiu, misje kurierskie, próby mobilizowania polityków oraz społeczności Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych dla ratowania Polski spod zagrożenia dominacją sowiecką i Żydów z Holocaustu, pisanie książki „Story of a Secret State”);
„Tom III (1945–2000) MANHATTAN”, opisujący okres powojenny (próby znalezienia swego miejsca na Zachodzie, studia i kariera w Georgetown University, sytuacja rodzinna i małżeństwo, działalność niepodległościowa, związki z Polską po 1989 roku, pozycja wśród elit III RP, przyjaźnie, honory i zaszczyty, poglądy na miejsce i rolę Polski w świecie, związki ze światem żydowskim, pozycja bohatera, który próbował powstrzymać Holocaust, a potem zwalczał antysemityzm oraz był przyjacielem Izraela i narodu żydowskiego).
Do roli biografa Profesor desygnował Waldemara Piaseckiego, swego najbliższego przyjaciela i wieloletniego współpracownika. Przedmowę do książki napisał Elie Wiesel, laureat Pokojowej Nagrody Nobla i wieloletni przyjaciel Jana Karskiego. Tom pierwszy ukazał się nakładem wydawnictwa Insignis Media w maju 2015 roku. Trzeci tom trylogii ukaże się nakładem tej samej oficyny.
Podczas wydarzenia, fragmenty tekstów z książki zaprezentują uczniowie Szkoły Podstawowej nr 94 w Warszawie i Szkoły Podstawowej nr 24 w Lublinie.
W części artystycznej zaprezentowane zostaną ulubione utwory muzyczne Jana Karskiego w wykonaniu Jolanty Jaszkowskiej.
W czerwcu odbędzie się jeszcze więcej wydarzeń dedykowanych Bohaterowi. M.in.:
– Specjalne nabożeństwo za Bohatera w dniu Jego urodzin – 24 czerwca br. w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie;
– Premiera książki „Inferno” na Big Book Festival w Warszawie – 25 czerwca br.;
– Wręczenie Nagrody Orła Jana Karskiego i Premiera „Inferno” na Uniwersytecie Jezuickim Ignatianum w Krakowie – 26 czerwca br.
Redakcja