Dochód z Hubertusa przekażą na projekt Nadzieje Kultury

Dochód z Hubertusa przekażą na projekt Nadzieje Kultury

Za nami kolejny Hubertus. Dochód z tego wydarzenia pomoże nam wystartować z projektem Nadzieje Kultury. Nawiązujące do średniowiecznych tradycji święto leśników, łowczych i jeźdźców obchodzone jest na przełomie października i listopada. Od kilkunastu lat odbywa się na błoniach zamkowych przy Spichlerzu w Olsztynie k. Częstochowy, a jego organizatorami są Rotary Club Częstochowa, Gmina Olsztyn oraz Restauracja Spichlerz.

Najważniejszym punktem programu jest zawsze gonitwa za lisem. Dawniej ścigano prawdziwe zwierzę, ale współcześnie lisa symbolizuje jeździec z lisim ogonem, przypiętym do lewego ramienia. Kto trofeum zerwie -wygrywa, a w gonitwie za rok sam jest lisem. Oprócz atrakcji jeździeckich i adrenaliny związanej z gonitwą Rotary Club Częstochowa rokrocznie przygotowuje szereg atrakcji towarzyszących.

Tradycyjnie żony rotarian ustawiają swoje stoisko, na którym sprzedają domowe ciasta i nalewki. Dodatkowo prowadzona jest zbiórka na charytatywny cel imprezy.

Dla publiczności równie atrakcyjna jest cała otoczka imprezy: dania kuchni staropolskiej, występy zespołów muzycznych, zabawy dla dzieci. O to dbają Gmina Olsztyn i Restauracja Spichlerz.

Tegoroczną nowością był konkurs dla szkół „Jaki jest koń, każdy widzi”. Chodziło o to, żeby jak najładniej pomalować konia z tektury. Nagrodą ufundowaną przez RC Częstochowa był projektor. Wygrał koń z nr 4 udekorowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Olsztynie.

Dochód z Hubertusa zostanie przeznaczony na realizację nowego projektu naszego klubu Rotary Club Częstochowa. Projekt ruszy na przełomie listopada i grudnia pod nazwą Nadzieje Częstochowskiej Kultury. Trzy osoby otrzymają granty na działania artystyczne w kategoriach: literatura, sztuki piękne i muzyka. Będą to młodzi ludzie do 25 roku życia, którzy mają potencjał, by stworzyć coś wyjątkowego, co stanie się dla nich przepustką do dalszej kariery. Tę trójkę wyłoni jury RC Częstochowa. Zasiądą w nim członkowie klubu, m.in. dyrektor miejskiej filharmonii.

Sponsorami wydarzenia były m. in.: PZU ZDROWIE, Dealer BMW Frank-Cars, Drukarnia –Introligatornia Udziałowiec, BGŻ BNP Paribas, Abart.pro, Elampki.pl. Patronat medialny sprawowały: RMF MAXXX, www.wczestochowie.pl, Telewizja Orion

Dziękujemy za obecność i zapraszamy za rok!

Tekst i fot. ze str. RC Częstochowa – https://www.facebook.com/rotaryczestochowa

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.