Nadzwyczajny gość w Zamościu – Władysław Żmuda

Nadzwyczajny gość w Zamościu – Władysław Żmuda

W czerwcu odwiedził Zamość Pan Władysław Żmuda. Stało się to wyniku zaproszenia Klubu Rotary Zamość Ordynacki, a data nie była przypadkowa. Tego dnia odbywał się mecz Polska – Portugalia. Nadzwyczajne spotkanie klubu odbyło się z udziałem zaproszonych dziennikarzy.

Nasz gość opowiadał o początkach swojej kariery w Motorze Lublin, wspominał pierwsze mecze z drużynami regionu lubelskiego. Podkreślał, że swoje osiągnięcia zawdzięczał zamiłowaniu, uporowi i ciężkiej pracy. Doceniał wspaniałych trenerów, których spotkał na swojej drodze i fakt, że ich entuzjazm zaraził go na długo.

Lata 70-te to przecież zupełnie inne czasy. Wtedy nie mówiło się o awansie materialnym, była potrzeba sportowego spełnienia się, gry w coraz lepszych drużynach, a największym marzeniem było reprezentowanie Polski.

To właśnie stało się jego udziałem. Będąc już na szczytach miał możność spotkania wielkich świata naszej piłki. Wspominał wyjątkową osobowość Kazimierza Górskiego, jego doskonały kontakt z zawodnikami, posłuch jakim się cieszył ale i tolerancję wobec rozmaitych „wpadek” Kazimierza Deyny czy kolejnych niepokornych. Rozmawialiśmy o Smolarku, Szarmachu, Lato i innych postaciach wielkiej drużyny Górskiego. Opisał nam włoskie epizody swojej kariery i widać było, że wielką przyjemność sprawiła mu rozmowa po włosku z naszą Prezydent Anną Kaczmarczyk.

Pytaliśmy o kondycję polskiej piłki i koniecznie domagaliśmy się wyniku meczu Polska – Portugalia motywując to chęcią poczynienia poważnych zakładów bukmacherskich. Pan Władysław był jednak ostrożny zakładając dużą równowagę obu drużyn i łut szczęścia jaki może im towarzyszyć. Jak się później okazało nie mylił się.

Rozważaliśmy też możliwość współpracy w przyszłości. Klub Rotary Zamość Ordynacki ma przecież w planie wspomaganie uzdolnionej młodzieży, uzdolnionej artystycznie, językowo ale i sportowo. Dla niewtajemniczonych – RC Zamość Ordynacki jest częścią Rotary International, organizacji zrzeszającej ok. 1.2 mln Rotarian na całym świecie. Rotary International prowadzi działalność charytatywną na wielu polach. Jej głównymi celami są likwidacja choroby Heinego Medina (Polio) oraz zapewnianie pitnej wody w najuboższych krajach świata. Poszczególne kluby Rotary wyznaczają swoje drobniejsze programy jak ten nasz związany z młodzieżą. Pan Władysław Żmuda jest osobą udzielającą się społecznie od lat i oczywiście nie odmówił nam pomocy w tej materii.

Drugą częścią naszego spotkania było wspólne oglądanie meczu. Słuchaliśmy komentatorów telewizyjnych, ale bardziej krótkich i treściwych stwierdzeń Pana Władysława. Obserwowaliśmy pozorny spokój (w przeciwieństwie do naszych uzewnętrznianych emocji) ale widać chyba było, że nasz gość jest bardziej tam, na boisku. Ogólnie przeżyliśmy to dzielnie, a Pan Władysław podobno dnia następnego zadzwonił do Kuby Błaszczykowskiego, a co było tematem tej rozmowy niech zostanie między nimi.

Ten telefon to nic dziwnego bo przecież, po skończeniu czynnej kariery zawodniczej Pan Władysław był trenerem młodzieżowych reprezentacji Polski, a K.Błaszczykowski, A. Milik i wielu innych dziś powszechnie znanych piłkarzy, było jego wychowankami.

Dnia następnego Pan Władysław Żmuda był gościem Prezydenta Miasta Pana Andrzeja Wnuka. Tym razem rozmowy dotyczyły zamojskiej piłki nożnej, naszej piłkarskiej młodzieży i planów na przyszłość.

Dziękujemy Panie Władysławie za wspaniałe towarzystwo, za opowieści których nie da się tu wszystkich pomieścić i domagamy się spisania wspomnień, co podobno ma już swój początek.

Włodzimierz Bentkowski
RC Zamość Ordynacki

Władysław Antoni Żmuda – ur. 6 czerwca 1954 w Lublinie. Pozycja – obrońca, wzrost 187 cm. Grał m. in w klubach: 1966-1972 Motor Lublin; 1972-1974 Gwardia Warszawa; 1974-1980 Śląsk Wrocław; 1980-1982 Widzew Łódź; 1982-1984 Hellas Werona; 1984 Cosmos Nowy Jork; 1984-1987 US Cremonese. W Reprezentacji narodowej: 1973-1986 – 91 spotkań, MŚ 1974, RFN – srebrny medal, nagroda dla najlepszego młodego zawodnika Mundialu, MŚ 1978, Argentyna, MŚ 1982, Hiszpania – srebrny medal, MŚ 1986, Meksyk, Olimpiada w Montrealu, 1976 – srebrny medal.

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.