107 Międzynarodowa Konwencja RI w Seulu

107 Międzynarodowa Konwencja RI w Seulu

W dniach 28 maja-1 czerwca 2016 roku w Korei Południowej odbyła się 107 Międzynarodowa Konwencja Rotary International. Jak co roku Rotarianie z całego świata brali udział w tym wielkim rotariańskim święcie i wydarzeniach towarzyszących. W delegacji naszego Dystryktu były 22 osoby na czele z Gubernator D2230 Barbarą Pawlisz oraz Gubernatorem Elektem D2231 Krzysztofem Kopycińskim. Seul przywdział na ten czas specjalną rotariańską scenografię. Wszędzie widać było flagi, billboardy i banery Konwencji RI.

Zapewne każdy, kto po raz pierwszy w uczestniczył w Konwencji Międzynarodowej, był pod wrażeniem niezwykłego rozmachu tego wydarzenia. W Konwencji w Seulu uczestniczyło ok. 45 tys. Rotarian oraz osób im towarzyszących. W samej Korei Południowej jest ponad 60 tys. Rotarian. Nie da się opisać tej niezwykłej, radosnej atmosfery, jaką stwarza różnojęzyczny, wielobarwny i przyjaźnie uśmiechający się tłum Rotarian z całego świata.

Konwencja obradowała w olbrzymim Centrum Kongresowym KINTEX w Seulu, a Rotarian, mieszkających w kilkudziesięciu hotelach dowoziły na obrady setki autokarów.

Zasadniczą część Konwencji stanowiło pięć głównych sesji, które odbywały się w ogromnych salach mieszczących kilkadziesiąt tysięcy osób. Pozostały czas wypełniały dziesiątki breakout sessions, uroczystych eventów, spotkań dla oficerów funkcyjnych i innych wydarzeń toczących się równolegle. Także nasi koledzy z Polski PDG Andrzej Ludek oraz Mark Krawczyński organizowali podczas Konwencji swoje breakout sessions. W breakout session na temat przygotowania przyszłej międzynarodowej konwencji RI oprócz Gubernator Barbary Pawlisz i PDG Piotra Wygnańczuka wziął także udział przedstawiciel Miasta Warszawa – Pan Mateusz Czerwiński.

Ponadto na uczestników Konwencji w Centrum Kongresowym KINTEX czekały najróżniejsze stoiska w specjalnie przygotowanym House of Friendship. Stoisko Inter Country Committees prowadził także nasz kolega PDG Andrzej Ludek prezydent światowej Rady Komitetów Międzynarodowych (ICC) w kadencji 2016/2018. Specjalne stoisko ESRAG (Envrionemental Sustainability Rotary Action Group), wspólnie z Amerykanami, prowadził także Mark Krawczyński. Na tych stoiskach czuliśmy się jak u siebie w domu, zawsze goszczeni przez naszych przyjaciół Rotarian z Polski. Gubernator Elekt D2231 Krzysztof Kopyciński wraz z PDG Tadeuszem Płuzińskim wzięli udział w Youtch Exchange Officers Preconvention, która odbywała się 28 maja.

29 maja miała miejsce uroczysta Ceremonia Otwarcia Konwencji. Prezydent RI Ravi Ravindran uczestniczył w tym wydarzeniu wraz z rodziną. W wydarzeniu wziął udział Bon Ki-moon Sekretarz Generalny ONZ (pełniący tą funkcję nieprzerwanie od 2007 roku). Powiedział m. in. że ONZ jest dumna, że poprzez UNICEF jest partnerem Rotary w kampanii likwidacji polio na świecie. Podczas sesji, ustępujący Prezydent Ravi Ravindran podziękował Rotarianom za ich zaangażowaną pracę, wymieniając wspólne osiągnięcia. W czasie przemówienia Prezydenta RI Raviego Ravindrana (dzięki zaawansowanej techince holograficznej 3D) pojawił się, jak żywy – hologramowy – założyciel RI – Paul Harris, który wyraził ogromną radość z tego, że Rotary tak się rozwija i skupia tak wielu ludzi z całego świata. Kończący kadencję Prezydent Ravi Ravindran podziękował licznej grupie zasłużonych oficerów funkcyjnych oraz przedstawił komitet organizacyjny Konwencji wraz z dużą grupą wolontariuszy zaangażowanych w organizację tego wydarzenia. Odbyła się także tradycyjna ceremonia wprowadzenia flag państw klubów uczestniczących w Konwencji.

Podczas General session 2 Prezydent Ravi Ravindran zaprezentował swoje działania i sukcesy w kadencji oraz przedstawił Zarząd i Radę Dyrektorów RI. Podczas tej sesji o tym, że powinniśmy być darem dla świata, bardzo ciekawie mówił spirytualista Mahatria Ra, a na zakończenie temat odpowiedzialności za ochronę naszej planety zaprezentował Gary Knell prezes National Geographic Society.

General session 3 poświęcona była głównie działaniom i prezentacji osiągnięć Rotary Foundation ze szczególnym uwzględnieniem historii walki z Polio oraz perspektywom osiągnięcia sukcesu w całkowitym zwalczeniu wirusa. Sesję zakończył ciekawy panel dyskusyjny na temat czynienia dobra w świecie: „Inspirująca opowieść o Rotary Foundation pierwszych 100 lat”, z udziałem Davida Forwarda, autora książki “Doing Good in the World: The Inspiring Story of The Rotary Foundation’s First 100 Years” oraz Stephanie Urchick szefowej Rotary Foundation Centennial Celebration Committe. Panel moderowany był przez Randalla Feldmana, Gubernatora Elekta Dystryktu 6840.

General Session 4 poświęcona była promocji przyszłorocznej Międzynarodowej Konwencji RI w Atlancie. Na temat rodziny i przeciwdziałaniu przemocy domowej mówiła Rosie Batty rzecznik Komitetu przeciwdziałania przemocy, a w panelu sportowym zaprezentowali się John McBride – emerytowany piłkarz Unii Rugby, Paul Sheahan – były aktor międzynarodowy i były dyrektor w Geelong College i Melbourne Grammar School oraz Michelle Stilwell – złoty medalista Paraolimpijski i rekordzista świata, Minister Rozwoju Społecznego i Społecznych Innowacji w Kolumbii Brytyjskiej.

1 czerwca odbyła się uroczysta Ceremonia Zamknięcia Konwencji. To wydarzenie otworzył występ koreańskiego piosenkarza, rapera, tancerza i producenta muzycznego Park Jae-Sanga znanego pod nazwą PSY. Artysta znany jest na całym świecie dzięki piosence „Gangnam Style” którą obejrzano w serwisie YouTube ponad 1,5 miliarda razy, co czyni go najpopularniejszym wideo w historii internetu. Ten utwór został wykonany na początku. Piosenkarz zaprezentował także m. in. piosenkę pt. „Father” przed którą powiedział jak bardzo podziwia i kocha swojego ojca oraz o tym, że jego tata był członkiem Rotary Inrternational w Korei. Po występie prezydent Ravi Ravindran podziękował wszystkim za uczestnictwo w Konwencji. W podsumowaniu osiągnięć Rotarian Prezydent RI wymieniał głównie walkę z Polio, ale także realizację wielu projektów globalnych, które przyczyniły się do poprawy życia naszych beneficjentów. Gośćmi specjalnymi Konwencji byli Premier Korei Południowej Hwang Kyo-ahn oraz Premier Sri Lanki Ranil Wickremesinghe. Podczas wystąpień Premierów obu tych państw, padło wiele ciepłych słów pod adresem Rotary International. Następnie Ron Beaubien, doradca prezydenta elekta RI z Rotary Club of Coronado z Kaliforni dokonał prezentacji Prezydenta elekta Johna F. Germa i jego rodziny. Po prezentacji głos zabrał sam Prezydent-elekt John F. Germ, Rotary Club Chattanooga, Tennessee, USA i opowiedział o zamierzeniach na swoją kadencję. Po części oficjalnej odbyła się prezentacja artystyczna, podczas której wystąpiło wielu utalentowanych artystów. Nie zabrakło także polskiego akcentu: wystąpiła zwyciężczyni 8. Edycji Mam Talent (2015) Aleksandra Kiedrowicz (akrobatyka powietrzna). Rotarianie podziwiali także śpiew Sung-Bong Choia, który wystartował 5 lat temu w edycji koreańskiej Mam Talent i jako bezdomny utalentowany chłopak zachwycił wszystkich swoją przejmującą historią i pięknym głosem. Całość sesji, która miała charakter starannie i z rozmachem wyreżyserowanego widowiska multimedialnego.

Poza czterema dniami samej Konwencji odbyło się też wiele imprez towarzyszących, a także wycieczek po Seulu i całej Korei. To egzotyczny kraj, z ciekawą kulturą. Korea rozwinęła się w wielu dziedzinach. Jest to kraj bardzo nowoczesny, a jednocześnie dbający o swoje tradycje, kulturę, sztukę, muzykę i na każdym kroku zachwycający wielobarwnością.

Konwencja była prawdziwym festiwalem kultur, siły i jedności wszystkich Rotarian, którzy skupieni wokół motta „Service above self” czynią nasz świat lepszym. Następna Konwencja już za rok w Atlancie.

Dorota Wcisła
RC Elbląg Centrum

Zobacz też

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

3 maja 2024 roku, w sercu malowniczych Druskiennik na Litwie, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie upamiętniające postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.