RC Gdańsk Centrum rozpoczął działalność

RC Gdańsk Centrum rozpoczął działalność

Spektaklem „Olivier Twist” oraz uroczystym bankietem charytatywnym połączonym z wernisażem prac Marii Szachnowskiej zainaugurował działalność Rotary Club Gdańsk Centrum. Uroczystość odbyła się 5 lutego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, którą zaszczycili swoją obecnością, m.in. Danuta Wałęsa, Iwona Guzowska i Dariusz Michalczewski.

Podczas wydarzenia zbierano pieniądze na organizację warsztatów artystycznych dla najbardziej potrzebujących dzieci z Funduszu Dzieci Osieroconych

Od momentu pierwszego wydania w 1837 roku, książka była wielokrotnie przenoszona na sceny teatralne i duży ekran. Ostatni z filmów został nakręcony w 2005 roku, reżyserował go Roman Polański. – Mimo to dzieci nie znały Olivera Twista i zaczęliśmy pracę nad spektaklem od opowiedzenia tej historii – mówi Jakub Żekało z Fundacji 180 stopni.

Spektakl został przygotowany przez grupę musicalową Fundacji 180 stopni i Akademii Artystycznej składającą się z 36 aktorów od 6 do 28 roku życia.

Powieść Karola Dickensa opisuje przygody Olivera Twista – chłopca – sieroty, który trafił do grupy londyńskich złodziejaszków. Nie chce jednak kraść, mimo że jest do tego przymuszany. Znajduje jednak przyjaciół i historia kończy się szczęśliwie.

Dzieci pomagają dzieciom – ta niezwykle szlachetna inicjatywa zasługuje na najwyższe uznanie. Wrażliwość, empatia to jedne z najbardziej pożądanych cech będących podstawą człowieczeństwa – mówiła Danuta Wałęsa.

Podczas bankietu charytatywnego można było wylicytować dzieła takich artystów jak Maria Szachnowska, Wojciech Żekało czy Zenon Aniszewski.

Jakub Żekało
RC Gdańsk Centrum
Fot. z arch. RC Gdańsk Centrum

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.