Rotarianie wspierają Wandzin od wielu lat

Rotarianie wspierają Wandzin od wielu lat

Położony w samym sercu lasu Ośrodek Readaptacji Stowarzyszenia Solidarni „PLUS” EKO „Szkoła Życia” w podczłuchowskim Wandzinie w piątek 13 listopada przeżywał swój wielki i szczęśliwy dzień. Właśnie wtedy, na przekór przesądom o pechu, uroczyście otwarto tu remizę Ochotniczej Straży Pożarnej. Do Wandzina zjechały delegacje rotarian z Koszalina i Prenzlau.

Zapewne pruski junkier Andreas von Steckert, który w XIX wieku zbudował w Wandzinie pałac myśliwski, nigdy nie przypuszczał, że jego rezydencja stanie się kiedyś azylem dla uzależnionych i chorych. Historia w tym przypadku napisała jednak niesamowity scenariusz. W 1992 roku powstał tu ośrodek EKO „Szkoła Życia” dla narkomanów, nosicieli wirusa HIV i chorych na AIDS. Założyciel ośrodka – Stowarzyszenie Solidarni PLUS – wytyczył sobie ambitne zadania przeciwdziałania narkomanii i rozprzestrzenianiu się AIDS oraz opieki nad chorymi. Postawił na edukację i profilaktykę, a przede wszystkim stworzył swoim podopiecznym szanse na wyjście z nałogu i powrót do samodzielnego, godnego życia.

Rotarianie przywieźli dary

Pierwsza wzmianka w lokalnej prasie o pomocy, jaką koszalińscy rotarianie przekazali Wandzinowi, ukazała się w listopadzie 1999 roku. – Gdy dowiedziałem się, że jest taki ośrodek, gdzie podaje się pomocną dłoń ludziom wykluczonym i gdzie potrzebne jest dosłownie wszystko, pomyślałem, tam naprawdę niezbędna jest pomoc – wspomina Romuald Wanowicz z RC Koszalin, inicjator współpracy. – Zebraliśmy w klubie odzież, udało się zgromadzić trochę artykułów spożywczych i wraz z Janem Michalikiem, ówczesnym prezydentem RC Koszalin, pojechaliśmy do Wandzina.
Tamta wizyta stała się początkiem wieloletniej współpracy. Na miejscu okazało się, że w hospicjum w Wandzinie niezbędny jest sprzęt medyczny, rehabilitacyjny, zwłaszcza aparat EKG, wózki inwalidzkie, łóżka, kule… Rotarianie przekonali się, jak wiele jest do zrobienia. O wszystkim opowiedzieli w zaprzyjaźnionym RC Prenzlau. Swoich niemieckich kolegów do współpracy nie musieli długo namawiać. Dziś efekty tego współdziałania widać niemal na każdym kroku, choćby w oddziale dla przewlekle chorych, gdzie na wielu łóżkach można znaleźć plakietki z rotariańskim logo.

Łóżka to nie wszystko

Obecnie w Wandzinie przebywa 180 pacjentów. Leczą się tu z uzależnienia od środków psychoaktywnych. W ośrodku funkcjonuje także oddział leczenia uzależnienia od alkoholu. Jest tu również liczący ok. 40 łóżek oddział opiekuńczo-leczniczy dla przewlekle chorych. Specjalistyczne łóżka, które znajdują się w oddziale, to dar klubów rotariańskich z Koszalina i Prenzlau. Trafiły do Wandzina w ramach Matching Grant – wspólnego projektu RC Koszalin i RC Prenzlau.
Swoją przystań znalazły w Wandzinie także kobiety z wirusem HIV, które zaszły w ciążę. Mają do dyspozycji domki, gdzie mogą zamieszkać i – dzięki terapii retrowirusowej – bezpiecznie donosić ciążę i urodzić zdrowe dzieci. Budowę domów dla kobiet wsparli rotarianie.
W ośrodku powstała przychodnia stomatologiczna. Założył ją, oferując sprzęt i wyposażenie, znany w regionie stomatolog Marcin Bogurski, członek RC Koszalin.

Na początek był traktor

Pierwszym znaczącym darem, jaki dotarł do Wandzina od rotarian, nie były jednak szpitalne łóżka, lecz … traktor. Prezent okazał się strzałem w przysłowiową dziesiątkę, bo Wandzin to nie tylko ośrodek leczenia uzależnień, ale także gospodarstwo ekologiczne. I to jakie gospodarstwo! W tegorocznej rywalizacji – najlepsze w województwie pomorskim i trzecie w Polsce! Uprawiane są tu warzywa (w tunelach foliowych i w gruncie), zioła, w tradycyjnym sadzie rosną jabłonie, śliwy, grusze. Prowadzona jest hodowla trzody chlewnej, bydła mięsnego, drobiu (zielononóżki kuropatwiane, perliczki, indyki, gęsi i kaczki). Podopieczni „EKO „Szkoły Życia” zgodnie podkreślają, że posiłki są tu wyjątkowo smaczne. I nic dziwnego, do ich przyrządzania wykorzystywane są swoje warzywa i mięso z własnej hodowli. Wandzin nie tylko potrafi wyżywić się sam, ale jeszcze jest w stanie sprzedać część plonów. W 2003 roku powstała suszarnia i przetwórnia owoców oraz warzyw. Klienci najbardziej cenią wytwarzany tu syrop z mniszka lekarskiego, syrop z pigwowca, czy suszone jabłka, gruszki i śliwki.

Czas na remizę

Budowa remizy strażackiej to kolejne wyzwanie, jakie stanęło przed ośrodkiem. W to, że straż pożarna w Wandzinie była potrzebna, nikt nie wątpił. W razie pożaru dojazd do ośrodka położonego wśród lasów zabrałby dużo czasu. Za dużo, by dotrzeć z pomocą na czas. Dzięki uporowi, determinacji i wypróbowanym przyjaciołom Wandzin ma już własną Ochotniczą Straż Pożarną. Na jej czele stanął Donat Kuczewski, dyrektor ośrodka, który jako komendant witał gości w galowym stroju strażackim. Otwarcie budynku remizy OSP odbyło się właśnie w piątek, 13 listopada. Nie był to dla ośrodka piątek feralny, lecz szczęśliwy. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz lokalnych, wojewódzkich, reprezentanci Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych, duchowni. W gronie gości nie mogło zabraknąć rotarian. Na czele delegacji RC Prenzlau stanął prezydent Kai Frodl, grupie rotarian z Koszalina przewodniczył Krzysztof Kuncer, prezydent RC Koszalin. W spotkaniu uczestniczył też Tadeusz Płuziński, Past Gubernator Dystryktu D 2230.
Zaproszeni goście życzyli strażakom z OSP Wandzin, aby święty Florian otaczał ich opieką w pełnieniu służby. Donat Kuczewski przyznał, że spełniły się jego marzenia z dzieciństwa, by zostać strażakiem, ale teraz przyszedł czas, żeby zdjąć galowe stroje i zabrać się do pracy. W ośrodku powstaną dwie grupy strażaków ochotników. Służbę w OSP będą pełnić pracownicy ośrodka, ale też – w ramach zajęć – podopieczni z oddziału leczenia uzależnień od substancji psychoaktywnych.

Uroczystość z okazji oddania remizy strażackiej stała się okazją do wręczenia medalu pamiątkowego „Ludzie Ludziom”. Do tej pory przyznano 36 takich medali. Tym razem społeczność ośrodka EKO „Szkoła Życia” W Wandzinie postanowiła uhonorować medalem Richarda Pyritza. Richard Pyritz nie mógł przyjechać na uroczystość, medal w jego imieniu odebrał jego bliski przyjaciel Robby Scholtz – prezydent Rotary Club Prenzlau w latach 1999-2000.

Tekst i fot. Alina Konieczna

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.