30 lat Rotaract Szczecin

30 lat Rotaract Szczecin

„30 lat minęło jak jeden dzień…” – tak, przytaczając Andrzeja Rosiewicza z czołówki słynnego „Czterdziestolatka”, można podsumować uczucia byłych i obecnych członków Rotaract Szczecin. Tak wiele akcji, wydarzeń, kadencji w zarządzie miało miejsce zaledwie chwilę temu. Ale zacznijmy od początku…

Jest wiosna 1992 r. Grupa młodych szczecinian pod patronatem Romana Gawrycha zaczęła organizować́ cykliczne spotkania i pierwsze akcje. Entuzjazm i niespożyte pokłady energii zaowocowały pełnymi sukcesu imprezami, takimi jak zorganizowany na rzecz Polskiego Związku Niewidomych, koncert „Kup pan cegłę”.

W końcu 25 września 1993 r. odbyła się uroczystość nadania charteru na Zamku Książąt Pomorskich. Wśród uczestników byli Rotaraktorzy z Polski, Szwecji i Niemiec, a Certyfikat wręczył Tommy Hellström, ówczesny przedstawiciel Dystryktu 2390. Wynajęty „wesoły tramwaj” obwieszczał mieszkańcom miasta wiadomość o powstaniu trzeciego w Polsce klubu Rotaract. Trzy miesiące później w centrum Szczecina odbyła się pierwsza akcja mikołajkowa na rzecz Domu Dziecka w Binowie, a w ślad za nią kolejne, które spowodowały, że opieka nad tą placówką stała się solidnym fundamentem działalności Klubu.

Mimo przeciwności losu i kryzysów, kolejni Prezydenci przejmowali służbę, a członkowie piastowali funkcje w Zarządzie Dystryktu. W trakcie roku rotariańskiego 2020/2021, pomimo szczytu  pandemii, klub powiększył się aż o 12 członków i przeprowadził akcję nominowaną jako jedną z pięciu do finału Rotaract Europe Awards w kategorii „Najlepsza współpraca Rotaract-Rotary”.

Tym bardziej obchody okrągłej rocznicy klubu o takiej historii nie mogły nie być wyjątkowe – 8 listopada 2023 r. w hotelu Radisson Blu odbyło się uroczyste przyjęcie z okazji 30-lecia klubu. Wśród gości znaleźli się byli i aktualni członkowie oraz szczecińscy Rotarianie. Rozmawialiśmy z założycielami RAC Szczecin i wspólnie przeglądaliśmy kroniki.

Podsumowaliśmy nasze osiągnięcia z ostatnich lat i wysłuchaliśmy opowieści związanych z pierwszymi latami działalności. Najbardziej spektakularnym wydarzeniem w trakcie obchodów było zdalne połączenie się z nami pierwszej Prezydent, Ewy Stachowskiej, i jej rozmowa z obecnym Prezydentem, Piotrem Urbaniakiem.

Dziękujemy wszystkim byłym i obecnym członkom klubu, zaprzyjaźnionym klubom Rotaract i Rotary – zwłaszcza Rotary Club Szczecin oraz naszym sympatykom za ich pomoc i wkład w działalność Rotaract Szczecin. Bez tego wsparcia nie obchodzilibyśmy 30-lecia naszego klubu.

Radosnym akcentem kończącym spotkanie była wyrażona wola wszystkich uczestników, aby urodziny Rotaractu obchodzić co rok – jako integracyjne spotkanie kilku pokoleń szczecińskich Rotaractorów.

A zatem, cytując tym razem kultowy tekst z filmu „Miś”: „Widzimy się na 31. okrągłej rocznicy|!

Radosław Dziedzic, RAC Szczecin

Fot. z arch. RAC Szczecin

Zobacz też

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.