Jubileusz 25-lecia RC Toruń

Jubileusz 25-lecia RC Toruń

14 maja 2016 roku w toruńskim Dworze Artusa odbyła się uroczystość 25 lecia RC Toruń. Na sali koncertowej zgromadziło się ponad 130 osób członków Klubu z rodzinami i przyjaciółmi, gości z Polski i zagranicy. Jubileusz rozpoczął się uroczystym otwarciem przez Prezydenta Ryszarda Musielaka i powitaniem Gości. W wydarzeniu brali udział: Gubernator D2230 Barbara Pawlisz, Marszałek Jan Wyrowiński, przedstawiciele Urzędu Miasta, Samorządu Województwa, goście rotariańscy z USA, Niemiec, Szwecji, Ukrainy oraz z Bydgoszczy, Gdyni, Grudziądza, Młyńca.

Całość poprowadzili Barbara Wachnik Rotaractorka (córka i wnuczka Charterowych założycieli Klubu) i Adrian Sobczyk Prezydent Rotaractu.
Podczas uroczystego jubileuszu miało miejsce: przekazanie Grantu przez Prezydenta oraz Jarosława Józefowicza i Marka Kaliszka – przedstawicielom Miasta, wręczenie tytułów Honorowych Członków Klubu Mieczysławowi Janiszewskiemu – charterowemu Prezydentowi RC Toruń oraz przyjaciołom klubu z Moln Helmutowi Knoth i Horstowi Koster. Przyjęto także nowego członka Klubu. Barbara Pawlisz przypięła znaczek Rotary Mirosławowi Jackiewiczowi. Kolejnym punktem programu był koncert pani Joanny Czajkowskiej Zoń (Torunianki roku 2014).
Podczas bankietu wyświetlane były przygotowane przez Zbigniewa Narlocha slajdy z życia Klubu i informacje o Rotary. Na wejściu prezentowana była wystawa zdjęć z historii Klubu. Podczas licytacji butelek wina prowadzonej przez Janusza Marzyglińskiego zebrano ponad 3500 zł na fundusz stypendialny.
W swoim wystąpieniu Prezydent Klubu dokonał podsumowania 25 letniej historii Klubu i powiedział m. in. :
– „Klub Rotary Toruń jako jeden z pierwszych w Polsce miał 26 kwietnia 1991 roku swój Charter Day. Jesteśmy organizacją przyjaciół, których łączy wspólne działanie na rzecz społeczności lokalnej, ale i światowej. Materialny wymiar naszej działalności – we współpracy z Klubami Rotary Europy i USA – to około 2 miliony dziewięćset tysięcy złotych. Wspomagaliśmy służbę zdrowia w Toruniu, ale też na Ukrainie, pomagamy niepełnosprawnym, fundujemy stypendia zdolnym uczniom z niebogatych rodzin – to aktualnie nasz „flagowy” program. Także nasz program wymiany młodzieżowej – roczne wyjazdy licealistów ruszył jako pierwszy w Polsce.
Z okazji obchodów naszego 25 Lecia w ostatnim okresie ufundowaliśmy na skwerku w centrum Torunia kilka ławek dla mieszkańców, następnie wyposażyliśmy salę teatralną Szkoły Specjalnej nr 26 w Toruniu w sprzęt nagłaśniający i oświetlający, a dzisiaj przekażemy Miastu cztery defibrylatory wartości ponad dwudziestu tys. zł. Zakupiliśmy je wspólnie z firmami naszych członków CPP Pacific, TZMO Opatrunki i Mentor.
Ogromnym dorobkiem jest wydawany od 25 lat cotygodniowy Biuletyn Klubowy. Dorobiliśmy się właśnie 1018 numeru! Ania Stawikowska od kilku lat nasza redaktorka zapewnia godny pozazdroszczenia poziom Biuletynu.
Współpracujemy z Rotaractem. Po kilku latach przerwy udało nam się reaktywować Klub naszych młodych przyjaciół i jesteśmy z ich aktywności bardzo dumni.
25 lat to piękny wiek. Mimo że wielu z nas ma już młodość za sobą, uważamy się za Klub prężny, rozwijający się. Nie robimy tego na siłę, ale coraz to przyjmujemy nowych, cennych członków. Mamy dużo energii, sporo pomysłów i planów na przyszłość…

Ryszard Musielak
RC Toruń

fot.Paweł Szubarga
Rotaract

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.