24 października Światowy Dzień Walki z Polio

24 października Światowy Dzień Walki z Polio

24 października jest Światowym Dniem Walki z Polio. Rotary wraz z partnerami od wielu lat aktywnie walczy z tą groźną chorobą. Pierwszy rotariański projekt szczepień dzieci przeciw polio był zorganizowany w 1979 roku na Filipinach. Dzięki wielkiemu poświęceniu i finansowemu zaangażowaniu Rotarian, przyjaciół, partnerów i wolontariuszy z całego świata udało się przez ten czas zaszczepić miliony dzieci, tym samym ocalając je przed infekcją wirusem polio a liczba przypadków polio zmniejszyła się o 99,9 procent na całym świecie. 

Afryka wolna od polio

W sierpniu 2020 roku region afrykański został uznany za wolny od wirusa polio. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w dniu 25 sierpnia 2020 roku ogłosiła, że ​​przenoszenie dzikiego wirusa polio zostało oficjalnie zatrzymane we wszystkich 47 krajach regionu afrykańskiego. To historyczny i ważny krok w kierunku globalnego wykorzenienia polio, które jest najwyższym priorytetem Rotary. Po dziesięcioleciach ciężkiej pracy Rotary i partnerzy w Global Polio Eradication Initiative (GPEI)  – WHO, amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention, UNICEF, Fundacja Billa i Melindy Gatesów oraz Gavi, sojusz szczepionkowy – ogłosili ten kamień milowy osiągnięciem w dziedzinie zdrowia publicznego. Pomimo niewątpliwego sukcesu walka trwa nadal. Równolegle trwają działania mające zwalczyć wirus w Afganistanie i Pakistanie. Nadal jest do zrobienia wiele pracy, ale nic tak nie dodaje energii i siły jak widoczne efekty prowadzonych działań.

Czym jest polio?

Poliomyelitis lub polio to paraliżująca i potencjalnie śmiertelna choroba, która nadal zagraża dzieciom w niektórych częściach świata. Wirus polio atakuje układ nerwowy i może spowodować całkowity paraliż w ciągu kilku godzin. Może uderzyć w osoby w każdym wieku, ale dotyka głównie dzieci poniżej piątego roku życia. Podanie szczepionki zapobiega rozprzestrzenianiu się choroby, z sama choroba nie jest uleczalna. W przeciwieństwie do większości chorób, można jednak polio wyeliminować.

Poliomyelitis jest wysoce zakaźną chorobą, która najczęściej dotyka dzieci w wieku poniżej 5 lat.

Większość zna go jako wirusa polio. Wirus przenosi się z człowieka na człowieka, zazwyczaj poprzez zanieczyszczoną wodę. Może atakować układ nerwowy, aw niektórych przypadkach prowadzić do paraliżu. Chociaż nie ma lekarstwa, istnieje bezpieczna i skuteczna szczepionka – taka, którą Rotary i nasi partnerzy używają do uodpornienia ponad 2,5 miliarda dzieci na całym świecie.

PolioPlus

Od ponad 30 lat Rotary i nasi partnerzy dążą do wyeliminowania polio na całym świecie. Nasz program PolioPlus był pierwszą inicjatywą mającą na celu zwalczanie polio poprzez szczepienia dzieci na masową, globalną skalę. Jako główny partner w Global Polio Eradication Initiative, Rotary koncentruje się na pozyskiwaniu funduszy, rekrutacji wolontariuszy i budowaniu świadomości.

Członkowie Rotary przeznaczyli ponad 2,1 miliarda dolarów i niezliczone godziny wolontariatu, aby chronić ponad 2,5 miliarda dzieci w 122 krajach przed tą paraliżującą chorobą. Wysiłki Rotary odegrały ogromną rolę także w podjęciu przez rządy różnych krajów decyzji o przeznaczeniu łącznie ponad 10 miliardów dolarów na walkę z wirusem.

Polio dzisiaj

Kiedy Rotary i jej partnerzy utworzyli GPEI w 1988 roku, każdego roku odnotowywano 350 000 przypadków polio w 125 krajach. Dziś zmniejszyliśmy liczbę przypadków polio o 99,9 procent, a tylko dwa kraje nadal zgłaszają przypadki dzikiego wirusa polio: Afganistan i Pakistan. Dzięki wysiłkom Rotary i jej partnerów prawie 19 milionów ludzi, którzy w innym przypadku zostaliby sparaliżowani, spaceruje, a ponad 1,5 miliona ludzi żyje. Infrastruktura, którą pomogliśmy zbudować w celu zakończenia polio, jest również wykorzystywana do leczenia i zapobiegania innym chorobom (w tym COVID-19) oraz wywiera trwały wpływ na inne obszary zdrowia publicznego.

Wyzwania

Rotary i nasi partnerzy poczynili ogromne postępy w walce z polio, ale wyeliminowanie wszystkich przypadków będzie wymagało jeszcze większego postępu i wytrwałości. Afganistan i Pakistan stoją przed wyjątkowymi wyzwaniami, takimi jak: brak bezpieczeństwa, przemieszczające się populacje, trudny teren, a w niektórych przypadkach odmowa szczepień i dezinformacja. Mając wystarczające zasoby, zaangażowanie rządów poszczególnych krajów i innowacje poprawiające dostęp do odległych obszarów, jesteśmy optymistami, że możemy wyeliminować wirus.

Dążymy do sukcesu

Rotary zobowiązało się do zbierania 50 milionów dolarów rocznie na zwalczanie polio. Fundacja Billa i Melindy Gatesów zobowiązała się dołożyć dwa razy więcej, tym samym mamy 150 milionów dolarów rocznie na walkę z chorobą. Fundusze te zapewniają bardzo potrzebne wsparcie operacyjne, pracowników medycznych, sprzęt laboratoryjny i materiały edukacyjne. Rządy, korporacje i prywatni darczyńcy także odgrywają kluczową rolę w finansowaniu tego programu.

Rotary w akcji

Ponad milion członków Rotary poświęciło swój czas i pieniądze na zwalczanie polio, a każdego roku setki członków pracują z pracownikami służby zdrowia, aby zaszczepić dzieci w krajach dotkniętych polio. Członkowie Rotary współpracują z UNICEF i innymi partnerami w celu przygotowania i dystrybucji materiałów informacyjnych dla ludzi z obszarów odizolowanych przez konflikt, położenie geograficzne lub ubóstwo. Mobilizują się również w celu rekrutacji innych wolontariuszy, pomagają w transporcie szczepionki i zapewniają dodatkowe wsparcie logistyczne.

Wspierają nas gwiazdy

Rotary ma coraz większą listę osób publicznych i celebrytów, którzy wspierają naszą walkę z polio, w tym Billa Gatesa, współprzewodniczącego Fundacji Billa i Melindy Gatesów, aktorki Kristen Bell i Archie Panjabi, aktora i supergwiazdę zapasów Johna Cena; supermodelkę Isabeli Fontana, Laureata Pokojowej Nagrody Nobla arcybiskupa emerytowanego Desmonda Tutu, gwiazdę filmów akcji Jackie Chana, aktora Donalda Sutherlanda, wielkiego boksera Manny’ego Pacquiao, gwiazdę pop Psy, legendę golfa Jacka Nicklausa, biolożkę Jane Goodall, wyśmienitego skrzypka Itzhaka Perlmana, zdobywców nagród Grammy A.R. Rahmana, Angélique Kidjo i Ziggy Marleya i orędowniczka pokoju królową Jordanii Noor. Ci ambasadorowie pomagają Rotary edukować opinię publiczną o chorobie i w walce o wyeliminowanie polio na dobre.

 

Pomóż nam

Zachęcamy do dołączenia do globalnej akcji na rzecz walki o polio z udziałem partnerów, gwiazd i zwolenników na całym świecie. Zrobiliśmy dużo, ale wciąż możemy zrobić więcej, aby zakończyć tą śmiertelną chorobę na zawsze.

Pomóż nam stworzyć świat wolny od Polio i wesprzyj nas swoją dotacją.  Możesz to zrobić tutaj: WPŁAĆ NA END POLIO NOW

Zobacz i dowiedz się jak możesz pomóc poprzez wejście na stronę internetową End Polio oraz na stronę Rotary International. Oto link:  END POLIO

Zobacz też

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.