Potrzebna jest mądra pomoc długoterminowa

Potrzebna  jest mądra pomoc długoterminowa

Rotary Club Bydgoszcz Stare Miasto od samego początku angażuje się w pomoc Ukrainie. Rotarianie angażowali się w skompletowanie apteczek i dostarczenie ich do Ukrainy, przekazywanie i segregowanie darów, wolontariat poszczególnych członków w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym w Bydgoszczy, gdzie ma miejsce scentralizowana pomoc a także w przywiezienie z Ukrainy osobiście przez prezydenta naszego klubu trzech rodzin. Dwie rodziny pojechały do Olsztyna dzięki pomocy RC Olsztyn odbyło się to bardzo sprawnie.

Klub zaopiekował się także rodziną Daszy, żony Rotarianina z Ukrainy, który został tam by walczyć. Rotarianie załatwili zakwaterowanie, najpierw w hotelu, a później zorganizowali wygodne mieszkanie na dłuższy pobyt. Opłacili posiłki w hotelu i zakupili pralkę dla rodziny Daszy. Pomogli także  w zorganizowaniu się w Bydgoszczy,  w odbiorze darów z Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego, w skompletowaniu potrzebnych rzeczy do wyposażenia mieszkania, w transporcie na Wyspę Młyńską na wydarzenie dedykowane Ukraińcom, a nawet w obchodach urodzin starszego synka Daszy. Rotarianie zamierzają też na początku opłacać rachunki (sam wynajem mieszkania jest darmowy), a także pomóc Daszy w znalezieniu pracy.

Mamy też bogate plany na przyszłość, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że potrzebna jest mądra pomoc długoterminowa. Na ostatnim spotkaniu wśród trzech zaproszonych gości znalazł się tłumacz ukraińskiego, organizator wydarzeń integracyjnych dla młodzieży polsko-ukraińskiej zajmujący się tym od lat oraz osoba, która zarządzała centrum pomocy od pierwszych chwil jego powstania. Zamierzamy połączyć siły i mając na uwadze fakt, że samotnym mamom z Ukrainy, które chcą stanąć na nogi i pracować,  trudno będzie opiekować się dziećmi w miesiącach wakacyjnych, chcemy zorganizować dla tych dzieci półkolonie, na które zapisywalibyśmy także dzieci polskie, aby zwiększyć integrację. Zamierzamy pomóc w finansowaniu i organizacji.

Kilka osób oraz klubów Rotary zza granicy już zgłosiło się do nas z chęcią wsparcia naszych działań. Dwoje naszych członków jest w tej chwili w USA, gdzie rozmawiają o możliwościach współpracy w tym aspekcie.

Emilia Czekała, RC Bydgoszcz Stare Miasto

Fot. z arch. RC Bydgoszcz Stare Miasto

 

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.