20 lat minęło… w Rotary Club Sopot

20 lat minęło… w Rotary Club Sopot

25 maja 2019 r., w gościnnych wnętrzach hotelu Sheraton w Sopocie, odbył się bal z okazji 20-lecia Rotary Club Sopot.

Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz lokalnych, pomorskiego biznesu oraz klubów rotariańskich. Na uroczystość przybyli znamienici goście: Barbara Pawlisz – Past Gubernator D2230, Szymon Faliszewski – Regionalny Przedstawiciel Gubernatora, Zbigniew Canowiecki – Prezydent Pracodawców Pomorza, Frank Schniewind – Prezydent klubu partnerskiego RC Berlin-Zitadelle, Josef Teuscher – RC Kreuzlingen Konstanz ze Szwajcarii oraz reprezentanci klubów Rotary: RC Gdańsk Sopot Gdynia, RC Sopot International, RC Gdańsk Centrum, RC Orłowo, RC Chełm, RC Inowrocław oraz RC Kraków Zamek Niepołomice.

Jak to zwykle bywa w Rotary, jubileuszowy bal stał się doskonałą okazją do realizacji rotariańskich celów. Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za przekazanie darowizny na kształcenie Laury Makena Inyingi, studentki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i stypendystki RC Sopot. Laura pochodzi z Kenii i po ukończeniu studiów na kierunku pediatria pragnie leczyć dzieci w swoim kraju.

Jesteśmy wdzięczni wybitnemu artyście, malarzowi Michelowi Lengrand „Lensky” za podarowanie nam dwóch swoich wspaniałych obrazów oraz Małgorzacie Karczmarzyk – Prezydent RC Orłowo 2018/2019 za piękne akwarele.

Pragniemy podziękować także: Prezydentowi Zbigniewowi Canowieckiemu za przekazanie darów związanych z Politechniką Gdańską, RC Chełm za autorską fotografię w technice „camera obscura” Ryszarda Karczmarskiego, RC Kraków – Zamek Niepołomice za album „Historia i stara pocztówka” z podpisami wszystkich członków klubu, RC Berlin-Zitadelle za ceramiczną rzeźbę niedźwiedzia BUDDY BEAR symbolizującą miasto Berlin, którą udekorował emblematami naszych zaprzyjaźnionych klubów znany niemiecki artysta Guido von Martens i RC Sopot International za pamiątkową szklaną statuetkę.

Specjalne podziękowania składamy kultowej kapeli DETKO BAND ORCHESTRA, która charytatywnie zapewniła wspaniałą oprawę muzyczną wydarzenia oraz za występ – młodym artystom z Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, których talent aktorski RC Sopot stara się wspierać poprzez zapraszanie na różne rotariańskie wydarzenia.

Jesteśmy wdzięczni naszym przyjaciołom Rotarianom, ich rodzinom i sympatykom za to, że byli z nami w tym szczególnym dniu, ale przede wszystkim za wieloletnie wsparcie działalności RC Sopot. Dzięki Wam wkraczamy w kolejne dwadzieścia lat z jeszcze większym zapałem do wypełniania rotariańskiej służby.

Obchodom naszego 20-lecia towarzyszyły wydarzenia – spotkanie klubów partnerskich RC Berlin-Zitadelle i RC Sopot oraz rotariański rajd rowerowy po Żuławach.

W jubileuszowym 2019 roku realizujemy Global Grant dotyczący budowy sali sensorycznej w Szkole nr 5 w Sopocie. Projekt realizowany jest w ramach środków z Rotary Foundation oraz przy współpracy i dzięki darom klubów RC Ratzeburg-Alte Salzstrasse (1.230 USD), RC Luebeck –Burgtor ( 1.230 USD), RC Rostock (3.690 USD), Berlin-Zitadelle (2.460 USD), RC Gdynia Orłowo (308 USD), RC Sopot (3.690 USD).

Ewa Skibińska, RC Sopot

Fot. z arch. RC Sopot

Zobacz też

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.