Problem wady wrodzonej stopy, tzw. stopy końsko-szpotawej dotyczy rocznie ponad 400 noworodków. Szacuje się, że w województwie łódzkim przez ostatnie 10 lat przyszło na świat około 250 dzieci z tą wadą. Stopa końsko-szpotawa jest najczęstszą wrodzoną deformacją narządu ruchu. Deformacją, nie malformacją, gdyż wszystkie elementy stopy się wykształciły.
W dniu 15 czerwca 2019 roku w Parku Źródliska odbył się piknik rodzinny poświęcony dzieciom ze stopą końsko-szpotawą. Spotkanie na świeżym powietrzu zostało zorganizowane przez Klub Rotary Łódź Centrum. Wydarzenie to swoim patronatem objął Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Radzisław Kordek. W części informacyjnej swe referaty wygłosili: prof. Marek Synder – Konsultant Wojewódzki ds. Ortopedii i Traumatologii, kierownik Kliniki Ortopedii i Ortopedii Dziecięcej CSK-CKD, prof. Marcin Domżalski – kierownik Kliniki Ortopedii szpitala im. WAM, dr Błażej Pruszczyński – adiunkt Kliniki Ortopedii i Ortopedii Dziecięcej CSKCKD.
Na zakończenie części wykładowej zabrał głos przedstawiciel rodziców dzieci ze stopą końsko-szpotawą.
Piknik rodzinny, zorganizowany przez Rotary Klub Łódź Centrum został otwarty przez Prezydent Klubu Ewę Radomińską. Idea jaka przyświecała spotkaniu to przede wszystkim integracja dzieci z wrodzoną stopą końsko-szpotawą z innymi osobami i pokazanie, że można te stopy bezoperacyjnie leczyć. Dodatkowo, była to również okazja dla mieszkańców Łodzi do skorzystania nieodpłatnie z wielu atrakcji, przygotowanych przez organizatorów i sponsorów (Ottobock, LifePoint, Querqus, OrtoPro, Cloud Token, Eplaster.pl, Eslabon Agencja Reklamowa).
Piknik Rodzinny Rotary Klub Łódź Centrum zgromadził około 150 gości, z czego w części merytorycznej wykładów wysłuchało około 50 osób. Zachęca nas to do powtórzenia Pikniku Rodzinnego w przyszłym roku, ponieważ naszym
celem jest rozbudowanie projektu do cyklicznych, corocznych spotkań wokół szeroko pojętego zagadnienia zdrowia dzieci, pozwoli to wzbudzić zainteresowanie wśród ekspertów z Polski i zagranicy oraz podniesie świadomość zdrowotną społeczeństwa.
Ewa Radomińska, Prezydent RC Łódź Centrum, dr n. med. Błażej Pruszczyński koordynator projektu
Fot. z arch. RC Łódź Centrum