13 powodów do szczęścia

13 powodów do szczęścia

„13 powodów do szczęścia” – pod takim hasłem w grudniu 2020 roku odbyła się wystawa prac Janusza Andrzeja Reszki (JAR) w gościnnej przestrzeni łódzkiego Hotelu Andels. Było to wydarzenie połączone z pokazem mody, zorganizowane wspólnie z Hotelem Andels pod patronatem International Arts Fellowship of Rotarians. Grudzień, a zwłaszcza 13 dzień tego miesiąca wszystkim nam się źle kojarzy, także obecny czas epidemii nie nastraja optymistycznie, więc pomysł wypełnienia przestrzeni kolorem, radością oraz zabawą wraz ze sztuką był taką przeciwwagą dla smutnej rocznicy i tego ponurego czasu. W jednym miejscu możemy podziwiać interpretacje obrazów największych uznanych mistrzów malarstwa takich jak Matisse, Rembrandt, Da Vinci, Rubens, Michał Anioł, Botticelli, Moreau i innych, w kolorowej, radosnej i postkubistycznej interpretacji Janusza Andrzeja Reszki.

Równolegle o tej samej godzinie reprodukcje tych prac wraz z opisem wypełniły reprezentacyjną przestrzeń wokoło ratusza w Zielonej Górze. Tą część wystawy zorganizowano wspólnie z Zielonogórskim Ośrodku Kultury w przestrzeni miejskiej. Pomysł z wyjściem ze sztuką w środowisko otwarte obecnie jedyną możliwością promocji sztuki poprzez żywy z nią kontakt.

Artysta Janusz Andrzej Reszka po ponad 30 latach pobytu we Francji wrócił do Łodzi i cieszy nas swoimi działami.

Pomysłodawcą obu wystaw jest rotarianin z International Art. Fellowship of Rotarians Pawel Brzeziński Past Prezydent RC Łódź Reymont.

Pomysł wyjścia ze sztuką z galerii czy też muzeów do przestrzeni miejskiej i użytkowej nie jest może pomysłem nowym, ale liczymy, że przy wsparciu klubów z innych regionów przeprowadzimy podobne akcje i projekty. Paweł Brzeziński opracował super format i koncepcję promocji z wykorzystaniem prac JAR i ta koncepcja jest gotowym szablonem do wykorzystania. Wystawa JARa odbiła się szerokim echem w mediach tak w Łodzi jak i w Zielonej Górze. Pomogło to także w promocji zarówno naszego powstającego Fellowship jak i samego Rotary.

Bardzo dziękujemy wszystkim partnerom obu wydarzeń, dzięki którym mogliśmy je zorganizować.

Tomasz Michalik, Prezydent RC Białystok

Fot. Paweł Brzeziński, Past Prezydent RC Łódź Reymont

 

Zobacz też

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

3 maja 2024 roku, w sercu malowniczych Druskiennik na Litwie, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie upamiętniające postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.