108 Konwencja Rotary International w Atlancie

108 Konwencja Rotary International w Atlancie

108 Konwencja Rotary International w Atlancie (Georgia, USA) przeszła już do historii. Było to pięć dni (10-14 czerwca 2017) ekscytujących wydarzeń, ciekawych wystąpień i wielu radosnych spotkań Rotarian z całego świata.

Ponad 33 tys. Rotarian ze 174 krajów przyjechało do Atlanty by zawrzeć przyjaźnie, znaleźć inspirację i świętować 100 lecie Fundacji Rotary. Atlanta przybrała na ten czas specjalną rotariańską scenografię. Wszędzie widać było zwiedzających i spacerujących Rotarian a ulice Atlanty przyozdabiały kolorowe flagi, billboardy i banery Konwencji RI. (jak na foto poniżej)

Dla naszego Dystryktu była to niezwykle radosna Konwencja, bowiem w trakcie jej trwania dotarła do nas wiadomość, że Warszawa została wybrana do finału, jako jedno z pięciu miast, które mają szansę być gospodarzem Konwencji Rotary International w 2023, 2024 lub 2025 roku.

W tegorocznej delegacji naszego Dystryktu było 11 osób na czele z Gubernatorem D2231 Krzysztofem Kopycińskim. (na fot. poniżej część delegacji Dystryktu 2231 – od lewej: DG Krzysztof Kopyciński, Dorota Wcisła, PDG Piotr Wygnańczuk i PDG Tadeusz Płuziński))

Zasadniczą część Konwencji stanowiły sesje plenarne, które odbywały się codziennie rano w ogromnych salach mieszczących kilkanaście tysięcy osób. Pozostały czas wypełniały dziesiątki seminariów, uroczystych imprez, spotkań dla oficerów funkcyjnych i innych wydarzeń toczących się równolegle.

Ponadto na uczestników Konwencji w Centrum Kongresowym czekały najróżniejsze stoiska w specjalnie przygotowanym House of Friendship. Stoisko Komitetów Międzykrajowych prowadził PDG Andrzej Ludek prezydent Rady Wykonawczej Komitetów Międzykrajowych (ICC) w kadencji 2016/2018. Specjalne stoisko ESRAG (Envrionemental Sustainability Rotary Action Group) – czyli rotariańskiej grupy działania ds. ochrony środowiska, wspólnie z Amerykanami, prowadził Mark Krawczyński. Na tych stoiskach czuliśmy się jak u siebie w domu, zawsze goszczeni przez naszych przyjaciół Rotarian z Polski. Gubernator D2231 Krzysztof Kopyciński wraz z PDG Tadeuszem Płuzińskim wzięli udział w Przedkonwencyjnym spotkaniu oficerów ds. Wymiany Młodzieżowej.

Na fot. od lewej: PDG Piotr Wygnańczuk i Mark Krawczyński na stoisku ESRAG.

Na fot. od lewej: PDG Andrzej Ludek i Alex Karstel na stoisku Komitetów Międzykrajowych (ICC).

W sobotni wieczór w Centential Park odbyło się nocne czuwanie przy świecach, by zwrócić uwagę na problem handlu ludźmi. Uczestnicy uczcili chwila ciszy ofiary tego procederu. Na świecie jest 20,9 mln ofiar handlu ludźmi, 68 % z nich było przymusowo więzione, 26 % z tej liczby stanowią dzieci a 55 % to kobiety i dziewczęta.

11 czerwca (w niedzielę) miały miejsce dwie uroczyste  Ceremonie Otwarcia, podczas których ustępujący Prezydent RI John F. Germ  podziękował Rotarianom za ich zaangażowanie i pracę. Kończący kadencję Prezydent podziękował także licznej grupie zasłużonych oficerów funkcyjnych oraz przedstawił komitet organizacyjny Konwencji w Atlancie wraz z dużą grupą wolontariuszy zaangażowanych w organizację tego wydarzenia. Gościem specjalnym tego wydarzenia był gubernator Stanu Georgia Nathan Deal, który z wielkim zadowoleniem witał członków Rotary odwiedzających Atlante. Odbyła się także tradycyjna ceremonia wprowadzenia flag państw klubów uczestniczących w Konwencji. Podczas uroczystości flagę Polski wniósł Maciej Pawlisz – syn PDG Barbary Pawlisz (foto główne artykułu – przyp. red.). Podczas tej sesji zaprezentowany został także specjalny dzwon wykonany w 1000-letniej odlewni we włoskim Agnone – na cześć setnej rocznicy istnienia Fundacji Rotary. Uderzeniem w ten dzwon Prezydent RI rozpoczął celebrację jubileuszowych urodzin Fundacji.

Na fot. Prezydent RI John F. Germ

Od poniedziałku do środy, członkowie Rotary mieli okazję uczestniczyć w wielu ciekawych sesjach panelowych gdzie mogli znaleźć inspirację dla nowych projektów klubowych, poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć umiejętności do budowania silniejszych klubów.

Poniedziałkowa sesja poświęcona była głównie działaniom i prezentacji osiągnięć Rotary Foundation, ze szczególnym uwzględnieniem historii walki z Polio oraz perspektywom osiągnięcia sukcesu w całkowitym zwalczeniu tego wirusa. Jednym z głównych mówców, oprócz Prezydenta RI Johna F. Germa był Bill Gates.

 

Globalna Inicjatywa Walki z Polio z Rotary na czele, pozwoliła zebrać  ponad   1,2 mld $ na akcje całkowitej eliminacji wirusa Polio. Jesteśmy więc już bardzo blisko tego celu.

Bill Gates, współprzewodniczący Fundacji Billa i Melindy Gates wraz z prezydentem Rotary przekazali najnowsze informacje o ich współpracy i o postępach w drodze do uwolnienia świata od polio.

W ostatnim roku zanotowano zaledwie 5 przypadków zachorowań na Polio i jest to najniższa liczba w historii. Jednak nadal potrzebne są środki, aby zmniejszyć liczbę zachorowań na całym świecie do zera. Bill Gates, powiedział, że zakończenie walki z Polio, będzie jednym z największych osiągnięć na skalę światową.

Prezydent Rotary International John F. Germ ogłosił, że Rotary zwiększy swoje zaangażowanie i podniesie je do 50 mln dolarów rocznie w ciągu najbliższych trzech lat. Rotary od 1985 roku zebrała na walkę z Polio ponad 1,7 mld dolarów.

Bill Gates zadeklarował przedłużenie swojego udziału w akcji dodawania 2 dolarów do każdego dolara zebranego przez Rotarian przez kolejne trzy lata i zobowiązał się, że doda do środków zebranych przez Rotary 450 milionów dolarów.  Nowe fundusze pójdą na zwalczanie ostatnich przypadków polio,   także głównie na działania prewencyjne, w postaci szczepień dla ponad 400 milionów dzieci rocznie.

Podobne deklaracje, dotyczące nowych dotacji, zgłaszali przedstawiciele rządów Kanady, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Sesję zakończył ciekawy panel dyskusyjny prowadzony przez znanego aktora i filantropa Ashtona Kutchera (współzałożyciela organizacji Thorn, która walczy z handlem ludźmi) z Garym Haugenem przewodniczącym Międzynarodowej Misji Sprawiedliwości (International Justice Mission) i amerykańskim senatorem Bobem Corkerem – na temat handlu ludźmi oraz potrzebą zakończenia problemu współczesnego niewolnictwa. Ashton Kutcher wyjaśnił, w jaki sposób nowoczesna technologia internetowa, pomaga walczyć z wykorzystywaniem seksualnym dzieci.

Na fot. od lewej: Ashton Kutcher i senator Bob Corker

Innymi mówcami byli superstars, aktor i jednocześnie ambasador Rotary Polio John Cena i ikona golfa Jack Nicklaus.

Ustępujący prezydent Rotary International John F. Germ i jego żona Judy, podsumowali ich rok służby na rzecz Rotary i wielość doświadczeń z wizyt  w klubach Rotary na całym świecie.

Podczas konferencji pokojowej, Tjada McKenna, dyrektor operacyjny Habitat for Humanity , mówił o 40-letniej historii tej organizacji i o mobilizacji wolontariuszy, by pomóc rodzinom które nie miały gdzie mieszkać. Organizacja zbudowała domy dla milionów rodzin.

We wtorkowe popołudnie odbył się „One Small Act: Virtual Reality Experience”,  podczas którego tysiące Rotarian jednocześnie obejrzało nowy film w wirtualnej rzeczywistości i wzięło udział w jednym z największych tego typu pokazów. Rotarianie użyli w tym celu specjalnych aplikacji na telefonach      i  specjalnych przeglądarek, aby wspólnie wyruszyć w niezwykłą podróż dziecka, którego świat został rozdarty przez konflikty.

Na fot. Rotarianie podczas „One Small Act: Virtual Reality Experience”

Podczas środowej sesji sekretarz generalny RI Jonh Hewko przedstawił sylwetkę nowego Prezydenta Rotary International Iana H. S. Riesleya wraz z małżonką Juliet oraz  Radę Dyrektorów RI. Podczas tej prezentacji wymienił już także PDG Piotra Wygnańczuka, jako Dyrektora na lata 2018-2020. To wielkie wyróżnienie dla naszego Dystryktu, że po raz pierwszy od wielu lat przedstawiciel naszego kraju będzie zasiadał w Radzie Dyrektorów Rotary International. John Hewko wymienił także przyszłych gubernatorów poszczególnych Dystryktów w tym także Mariana Jerzego Korczyńskiego DG 2017-2018 i Łukasza Grochowskiego na kadencję 2018-2019. Duża część środowej sesji poświęcona była także promocji przyszłorocznej Międzynarodowej Konwencji RI w Toronto.

Konwencje Rotary International pokazują jaką siłę stanowimy jako organizacja i jaką jesteśmy wielką Rotariańską rodziną, a idea wspólnego działania w myśl naszego motta „Service above self” przełamuje granice oraz różnice językowe i obyczajowe. Podczas tegorocznej Konwencji zaistnieliśmy jako kraj i Dystrykt 2231, dowiedliśmy że razem potrafimy się bawić i pracować, zawarliśmy nowe  przyjaźnie. Za moment Gubernator D2231 Marian Jerzy Korczyński przystąpi do realizacji programu i założeń kadencji 2017/2018, a my realizujmy swoje marzenia, umacniajmy przyjaźnie i dbajmy o dobre rotariańskie relacje. Kolejna Konwencja za rok, tym razem w Toronto.

Dorota Wcisła

RC Elbląg Centrum

Fot. Monika Łozińska i Dorota Wcisła

Zobacz też

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

3 maja 2024 roku, w sercu malowniczych Druskiennik na Litwie, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie upamiętniające postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.