Marek Wcisło

DGE – Gubernator Elekt w kadencji 2022/2023

DGN – Gubernator Nominat na kadencję 2023/2024

Komitet Pozyskiwania i Angażowania Członków w kadencji 2019/2020

Regionalny Przedstawiciel Gubernatora na Małopolskę, Śląsk i Kielce w kadencjach: 2003/2004 i 2018/2019

Marek Maria Wcisło – urodzony w Krakowie 12 października 1948 r, absolwent II Liceum im. Króla Jana III Sobieskiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica- wydziału Metali Nieżelaznych. Doktor Nauk Technicznych, dysertacja w temacie metalurgii cynku i ołowiu.

Żonaty od 1976r z Ewą z d. Garda, ojciec Marty (1980) i dziadek Klaudii (2001) i Maksymiliana (2008). Od 1976 roku projektant na państwowej posadzie a od 1991 współwłaściciel i v-ce Prezes Zarządu Biura Projektów „Biprowumet” Sp. z .o.o. w Krakowie.

Uhonorowany w 2008 roku Nagrodą Ministra Gospodarki za projekt „Galwanizernia z oczyszczalnią ścieków z zamkniętymi procesami technologicznymi” dla WSK Świdnik a w 2012 odznaczony Złotym Medalem za Długoletnią Służbę Zawodową, nadanym przez Prezydenta RP. W latach 1980/81 przewodniczący NSZZ Solidarność w Biprowumet.

Współtwórca i radny Rady Dzielnicy IV Prądnik Biały m. Krakowa i jej v-ce Przewodniczący w latach 1991 – 1997.

Członek grupy inicjatywnej a następnie w 1997r członek czarterowy RC Kraków- Wawel. Prezydent klubu w kadencji 2003/2004, asystent Gubernatora w latach 2004/2006 oraz 2018/2019. Mottem przewodnim w tych latach była głębsza integracja i budowanie synergii działań klubów regionu Małopolski. Posiadacz podwójnej odznaki Paul Harris Recognition. Przewodniczący Komitetów ds. organizacji rocznic X i XX-lecia istnienia klubu oraz Konferencji Dystryktu 2230 w Krakowie w 2014 roku. Członek Zarządu RC Kraków-Wawel – Mistrz Ceremonii,

Od 2009 roku z ramienia klubu stale nadzoruje  i realizuje  sztandarowy projekt klubu związany z opieką nad wychowankami Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Spokojna Przystań” w Miękini k/Krzeszowic. Inicjator i osoba kierująca wieloma projektami klubowymi, m.in. zrealizowanego w 2018 roku projektu zakupu i przekazania profesjonalnego skanera firmy Zeutchel dla Biblioteki Narodowej Uniwersytetu we Lwowie, przeznaczonego do rozpoczęcia digitalizacji 3,5 mln zbioru woluminów tej placówki. W projekcie uczestniczyło 10 klubów Rotary z Polski, Ukrainy, Niemiec i Włoch.

Wśród innych zrealizowanych projektów jest zalążek Skweru Rotariańskiego u podnóża Wawelu na którym zostały zasadzone 2 drzewa – jedno z nich upamiętniające przyjaźń polsko-niemiecką klubów RC Kraków-Wawel i RC Idar-Oberstein i drugie 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Stanowią one trwałe pomniki przyrody a u ich stóp na marmurowych obeliskach stosowne opisy i znaki Rotary.

Członek Europejskiego Komitetu ISFR (International Ski Fellowship of Rotarians) od 2010 roku. Aktywny narciarz (medale wszystkich barw w mistrzostwach świata Rotarian) jak i koszykarz. Podczas pobytu w USA w latach 80-tych prawy pomocnik drużyny Bridgeport White Eagles, v-ce mistrza stanu Connecticut.

Poza sportem pasjonuje się muzyką, historią i geografią oraz podróżami, od 1997r członek National Geographic Society.

W roku 2019 podjął się kierowania Tymczasowym Komitetem Organizacyjnym związanym z ubieganiem się Krakowa o organizację Konwencji Rotary International w roku 2026. Profesjonalnie opracowana oferta Dystryktu 2231, wykonana bez konieczności finansowania z puli dystryktu (poza kosztami wysyłki do Evanston), uplasowała nas na tzw. „krótkiej liście” konkurując z Manilą, stolicą Filipin.