Program „Mleko mamy dla wcześniaka”

Program „Mleko mamy dla wcześniaka”
Rotary Club Szczecin Center poszukuje partnerów, także zagranicznych, darczyńców i wszelkich form rozpowszechnienia pomysłu stworzenia Banku Mleka Kobiecego w Szczecinie. Celem tego programu jest umożliwienie podaży pokarmu kobiecego noworodkom, szczególnie przedwcześnie urodzonym, od chwili narodzin, do czasu, aż będą mogły otrzymywać pokarm własnej matki.

Rotary Club Szczecin Center poszukuje partnerów, także zagranicznych, darczyńców i wszelkich form rozpowszechnienia pomysłu stworzenia Banku Mleka Kobiecego w Szczecinie. Celem tego programu jest umożliwienie podaży pokarmu kobiecego noworodkom, szczególnie przedwcześnie urodzonym, od chwili narodzin, do czasu, aż będą mogły otrzymywać pokarm własnej matki.

Dzięki wsparciu darczyńców chcielibyśmy uruchomić Bank Mleka Kobiecego przy Klinice Patologii Noworodka PUM, na terenie Szpitala Klinicznego Nr 2 w Szczecinie na Pomorzanach, na terenie bloku Nr 20.

Głównym celem banku jest pozyskiwanie mleka kobiecego na potrzeby małych wcześniaków i chorych dzieci, które nie mogą być karmione pokarmem własnych matek.

Brak właściwej ilości pokarmu kobiecego w pierwszych dniach po porodzie przedwczesnym jest zjawiskiem bardzo powszechnym (organizm kobiety po porodzie wcześniaka nie jest gotowy na tak szybką produkcję pokarmu). Z drugiej strony wcześniaki, szczególnie te ze skrajnie małą urodzeniową masą ciała nie tolerują sztucznych mieszanek mlecznych w tych najważniejszych, pierwszych, krytycznych dniach swojego życia. Mieszanki te pozbawione są czynników wzrostu, komórek macierzystych i wielu innych składników, które możemy znaleźć tylko w pokarmie kobiecym.

Wykazano, że karmienie wcześniaków pokarmem kobiecym zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych powikłań ze strony przewodu pokarmowego, w tym najważniejszego jakim jest martwicze zapalenie jelit prowadzące do perforacji i zgonu dziecka. Karmienie pokarmem kobiecym zmniejsza również ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych.

Dawczynie mleka kobiecego przechodzą weryfikację stanu zdrowia oraz trybu życia, są badane pod kątem występowania zakażeń typu kiła, HIV, HBV, HCV. W oddawanym przez nie pokarmie oceniana jest zawartość białka i tłuszczu. Pokarm jest pasteryzowany i zamrażany. Tak przygotowany może służyć nie tylko pacjentom naszej Kliniki przy której powstanie Bank Mleka Kobiecego, ale również wcześniakom urodzonym w całym regionie, np. mleko pozyskane w Regionalnym Banku Mleka Kobiecego w Szczecinie będzie służyć małym pacjentom w innych ośrodkach w naszym mieście ale również dla całego województwa i innych zainteresowanych szpitali. Zasadą jest karmienie dziecka pokarmem tej samej kobiety.

Zazwyczaj po kilku dniach podawania pokarmu z Banku Mleka, biologiczne matki są w stanie wyprodukować odpowiednią ilość pokarmu dla własnego dziecka, jeśli nie, to przez cały krytyczny okres hospitalizacji, do czasu osiągnięcia właściwej dojrzałości, wcześniak karmiony jest pokarmem pozyskiwanym przez Bank Mleka Kobiecego.

Koszt utworzenia Banku Mleka Kobiecego to ok. 300 000 PLN, z czego większość stanowią koszty zakupu sprzętu do analizy składu mleka i do jego pasteryzacji. Koszty pomieszczenia i utrzymania (koszty badań dawczyń, analiza składu mleka i wynagrodzenie pracownika) pokryje szpital SPSK 2 w Szczecinie. Przy czym koszty są one zdecydowanie mniejsze w przypadku w pełni działających Banków Mleka Kobiecego, które sprzedają pozyskane mleko do innych szpitali – koszty sprzedaży równoważą koszty jego uzyskania.

Na potrzeby Banku Mleka powinien być udostępniony pokój laktacyjny, gdzie matki dzieci przebywających w Klinice Patologii Noworodka będą mogły ściągać pokarm, będzie to również punkt odbioru mleka od matek, których dzieci nie przebywają na oddziale.

Wyposażenie i wstępny kosztorys poradni laktacyjnej, pokoju laktacyjnego i miejsca głównego do pasteryzacji mleka przedstawia się następująco:

 

PORADNIA LAKTACYJNA CENA BRUTTO PLN
DUŻY PRZEWIJAK Z MIĘKKIM MATERACYKIEM 1500
WAGA NOWORODKOWA Z POMIAREM DO SETNYCH KG 1000
PROMIENNIK CIEPŁA 6000
FOTEL DO KARMIENIA 600
PODUSZKI DO KARMIENIA 200
LEŻANKA 1000
MEBLE BIUROWE 7000
POKÓJ LAKTACYJNY
LAKTATORY KLASY SZPITALNEJ MEDELA SYMPHONY 3 SZT. 15000
SZAFKI ZE ZLEWEM I OCIEKACZEM, OSOBISTE DLA MATEK 5000
KUCHENKA MIKROFALOWA 300
FOTEL DO KARMIENIA 3 SZT. 1800
STÓŁ, KRZESŁA 6 SZT . 2000
POKÓJ PASTERYZACJI MLEKA
PASTERYZATOR  S90 PASTERIZATOR 45000
CHŁODZIARKO-ZAMRAŻARKA LABORATORYJNA LRF300 TYPU SLIMLINE 26691 26691
PODSTAWA BIO 100 NA2 1200
KOMORA LAMINARNA BIO 100 N A2 30000
ZMYWARKA SIEMENS 3330
ANALIZATOR SKŁADU MLEKA MIRIS 10000
PODGRZEWACZ DO STRZYKAWEK MEDELA 6000
SYSTEM DO ZNAKOWANIA PRÓBEK IZIS 5000
MEBLE LABORATORYJNE 10000

Serdecznie zapraszamy do wsparcia naszego projektu. Informacje na temat naszej idei znajdują się na stronie Rotary International pod  tym linkiem Rotary Ideas.

Przekaż swoją darowiznę

Konto bankowe:

BANK: Pekao S.A. 

NUMER  KONTA: PL 94 1240 3927 1111 0000 4101 5032

ODBIORCA: Rotary Club Szczecin Center

TYTUŁ: Darowizna na rzecz projektu Mleko mamy dla wcześniaka

Osoba do kontaktu: Karolina Kędzierska tel. 509 316 959,

email. karolina.kedzierska@gmail.com 

 

Karolina Kędzierska

RC Szczecin Center